تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

سوئد با پیشینه علمی قوی و دانشگاه های معتبر یکی از بهترین کشورها جهت ادامه تحصیل می باشد، به علاوه یکی از امن ترین کشورهای دنیاست. دولت سوئد سالانه میلیونها دلار بابت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در اختیار دانشگاه ها قرا ر می دهد و این مبالغ در اختیار متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد قرار می گیرد.

متقاضیان تحصیل در سوئد می توانند پس از پایان تحصیلات، درخواست اقامت کاری نمایند و پس از ۳ تا ۵ سال کارکردن اقامت دائم سوئد را دریافت نمایند.

برای فرزندانی که به عنوان همراه وارد سوئد می شوند این امکان وجود دارد که از مزایای تحصیل رایگان مانند یک شهروند سوئدی برخوردار گردند. امکان ادامه تحصیل همسر نیز به صورت رایگان بعد از یک ترم تحصیلی در سوئد برای تمامی دانشجویان وجود دارد.

ویزای دانشجویی کشور سوئد، کارت اقامت می باشد که پیش از ورود  از سفارت سوئد در ایران تحویل می گیرید. معمولا تاریخ اجازه ورود شما و خانواده ١٠ الی ١۵ روز قبل از شروع ترم است.
از مزایای این کارت:
١-  اجازه اقامت دانشجو، همسر و فرزندان زیر ١٨ سال همزمان صادر می گردد.
٢-  دانشجو و همراهان او از بدو ورود اجازه کار خواهند داشت.

با توجه به اینکه ادامه ی تحصیل در سوئد و اخذ ویزای سوئد ( ویزای دانشجویی سوئد ) ملزم به داشتن مدارک آیلتس حداقل ۶/۵ و یا تافل ۸۵ می باشد، و اخذ این مدارک در ایران مشکل می باشد،لذا در حال حاضر این امکان وجود دارد که متقاضی با اخذ پذیرش در دوره زبان در سوئد ( دوره های زبان انگلیسی ) در سوئد ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی ) در سوئد را دریافت کرده و پس از آن جهت ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر و یا اخذ اقامت اروپا اقدام کنند. و چنانچه متقاضی از سطح زبانی خوبی برخوردار باشد حتی این امکان نیز فراهم گردیده که پس از انجام مصاحبه ،مستقیم و بدون ارائه مدرک زبان در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس ادامه تحصیل دهد.

تحصیل در مقطع دبیرستان

مدارک لازم که شامل مدارک تحصیلی ، مدارکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی ( یا سوئدی)، توصیه نامه از دبیرستان سابق، مدارک شناسایی و مدارکی دال بر اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی است.

هزینه تحصیل در کالج های سوئد تقریبا مشابه امریکا انگلیس و کانادا می باشد، در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو و شامل هزینه های زندگی و تحصیل می باشد.

سوئد از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان مالیات را در اروپا دارا می باشد. هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان به طور متوسط بین ۶۰۰  تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد و شامل هزینه مسکن، غذا،  رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی ست که دانشجو ملزم به پرداخت در زمان تحصیل می باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس

اغلب رشته های تحصیلی در سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس کورس های زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می کند .

هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئد بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو می باشد. به علاوه برای دانشجویان مقطع لیسانس این امکان وجود دارد تا به میزان ۱۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند. درآمد هر ساعت کاری دانشجویی به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ یورو می باشد که این هزینه به صورت ماهانه می تواند هزینه های زندگی دانشجو شامل غذا، مسکن و هزینه های رفت و آمد را تامین نماید .

طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های سوئد مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال می باشد.

کشور سوئد شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد و شرایطی را برای آنان فراهم می کند که بلافاصله پس از اتمام تحصیل شانس زیادی برای یافتن شغلی مناسب داشته باشند .

تحصیل در مقطع فوق لیساتس

با توجه به رتبه و اعتبار دانشگاه های سوئد نظیر استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند ،اویسالا، کی تی اچ که در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان جایگاه خوبی دارند و همچنین نظر به اینکه نوع حکومت سوئد، سوسیالیستی است از شرایط مناسبی اقتصادی و اشتغال فراهم می باشد، این کشور از گذشته مورد توجه بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس بوده است. همچنین برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در کشور سوئد، شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه های این کشور دریافت کرده اند بیشتر از رقبای خود می باشد. طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد برای همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد .

هزینه تحصیل در هر سال بین ۱۰ تا ۱۲ یورو می باشد. دانشجویانی که از شرایط ویژه ای نظیر داشتن مقاله بین المللی، معدل بالا و رشته – دانشگاه های مناسب برخوردار باشند، شانس بورسیه شدن را نیز دارا می باشند .

به دانشجویان مقطع فوق لیسانس مجوز ۲۰ ساعت کار دانشجویی با حداقل حقوق ۷ یا ۸ یورو به ازای هر ساعت داده می شود که این درآمد می تواند هزینه های زندگی دانشجو را به صورت کامل پوشش دهد .

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد شامل مدارک سوابق تحصیلی ، مدارکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی ( یا سوئدی ) ، توصیه نامه از اساتید سابق، مدارک شناسایی و گواهی استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی می باشد .

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در این مقطع در شرایطی که دانشجو شخصا هزینه دانشگاه را می پردازد، مانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد می باشد، ولی در اینجا به بررسی شرایط لازم جهت پذیرش تحصیل در مقطع دکترا به همراه  بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به اختصاص حقوقی ماهیانه حدود ۲ هزار دلار  برای دانشجویان مقطع دکترا در کشور سوئد، رقابت سختی میان دانشجویان ایرانی جهت اخذ بورسیه دکترا وجود دارد. برای اخذ بورسیه تحصیل در مقطع دکترا در کشور سوئد فرد متقاضی می بایست موارد زیر را احراز نمائد:

۱- داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

۲- داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی  (حداقل آیلتس  ۶٫۵)

۳- داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

دانشجویان مقطع دکترا کشور سوئد مجوز کار در حدود۳۰ ساعت به صورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت است که این درامد برای هزینه های زندگی و تحصیل کافی می باشد.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.