دانستنی هایی در مورد کارتهای اعتباری ارزی و نحوه استفاده و خرید با آنها

پایا کارت > مسترکارت  > دانستنی هایی در مورد کارتهای اعتباری ارزی و نحوه استفاده و خرید با آنها

دانستنی هایی در مورد کارتهای اعتباری ارزی و نحوه استفاده و خرید با آنها

همان طور که می دانید  کارت اعتباری بانکی طبق استاندارد جهانی دارای اطلاعات ذیل می باشند:

 • شماره ۱۶ رقمی کارت (digits card number)
 • نام دارنده کارت ( name on card / card holder name )
 • تاریخ انقضای کارت ( expire date / valid through date )
 • کد سه رقمی پشت کارت ( CVV2 / CCv2 / Security code / CID / card verification value )

این کارتها در دو نوع فیزیکی و مجازی(غیر فیزیکی) صادر میگردند.

کارت فیزیکی که طبق استاندارد ISO/IEC 7810 ID-1 اندازۀ این نوع کارت به طور معمول ۵۴ × ۸۶ میلی‌متر است و میتوان بر روی POS خرج نمود و یا از دستگاه های ATM  وجه نقد برداشت کرد.

کارتهای مجازی بر روی درگاهها ی اینترنتی یا خرید های تلفنی خرج میشود که به این نوع خرید CNP که مخفف عبارتCard Not Present است گفته میشودکه شامل بسیاری ازفروشگاه ها،رستوران ها،هتل ها،خطوط هوایی، آژانس های کرایه خودرو، پمپ بنزینها، … میباشد در واقع این کارت درمیلیون هامکان و مرچنت (پذیرنده) در سراسر جهان پذیرفته میشود است.

ویزا کارت و مسترکارت از معتبرترین و نام آشناترین کمپانی های صدور کارت اعتباری می باشند و خدمات مشابهی در این زمینه ارائه میدهند. اما اگر دوست دارید راجع به تفاوت های این دو شرکت بزرگ خدمات مالی بیشتر بدانید و یان انتخاب یکی از آنها مردد هستید, بهتر است این مقاله را در این خصوص را مطالعه کنید.

 

هنگام استفاده از کارت فیزکی بر روی (Point –Of- Sale)POS تنها با وارد کردن PINکد (Personal  Identification  Number)    اطلاعات کارت از روی نوار مغناطیسی یا چیپ ست آن برداشته و به مرچنت مربوطه ارسال میگردد

اما هنگام استفاده در خرید های اینترنتی یا تلفنی که به آن CNP (Card Not Present) نیز گفته میشود اطلاعاتی مانند CVV2  که بر پشت کارت نوشته شده ، تاریخ انقضا و بیلینگ آدرس پرسیده میشود.

البته بسته به نوع قوانین و شرایط سایت گاهی اطلاعاتی مانند تصویر تراکنش های کارت یا Authorization code که فقط دارنده کارت به آن دسترسی دارد ، خواسته میشود.

 

Authorization  (کد اهراز هویت)کد چیست؟

بعد از اینکه پرداخت با موفقیت انجام شد یک کد چهار یا شش رقمی جهت تایید تراکنش تولید میشود و به صورتحساب کارت ارسال شده و در قسمت لینک خرید سایت مربوطه نمایش داده میشود.

کارتهای اعتباری ارزی بسته به کشور صادر کننده میتواند دارای ارزهای متفاوتی باشد اما از آنجا که این کارتها متصل به شبکه پرداخت جهانی میباشد ، زمان خرید ارز موجود در کارت با ۳ درصد هزینه به ارز مچرنت فروشنده تغییر می یابد. بنابراین نگران ارز موجود درکارت خود در زمان خرید نباشید.

چگونه متوجه شوم که کارتی که قصد تهیه آن را دارم مورد پذیرش سایت مورد نظرم قرار میگیرد؟

توجه داشته باشید اگر چه نمایش لوگوی کارتهای اعتباری ویزاکارت و مسترکارت بیان کننده پذیرش انواع این کارتها بیش از ۹۰ درصد میباشد اما بهتر است که قبل از تهیه کارت با پشتیبانی سایت مربوطه مکاتبه نمایید که نوع کارتی را که قصد تهیه آن دارید را مورد پذیرش قرار میدهد یا خیر.

چرا که ویزا کارت یا مستر کارت در ۳ نوع متفاوت صادر میشود

 • کردیت کارت(ویزاکارت یا مسترکارت از نوع کردیت): کارت متصل به حساب بانکی است و موجودی کارت بر اساس نوع سپرده ای که در بانک گذاشته اید به اندازه مشخصی میتواند منفی شود.
 • دبیت کارت(ویزاکارت یا مسترکارت از نوع دبیت) کارت متصل به حساب بانکی میباشد و میزان استفاده شما از کارت  به اندازه موجودی ای که در بانک دارید میباشد.(حساب یا کارت قابلیت منفی شدن ندارد).
  • این کارتها معمولا در  سه اعتبار
   • کلایسک یا برنز
   • سیلور یا پلاتینیوم
   • گلد
  • صادر میگردد که این سه نوع اعتبار کارت , در میزان سقف برداشت از ATM و محدودیت خرید روزانه و میزان محدودیت شارژ روزانه و ماهانه متفاوت می باشد.

 

 • Prepaid کارت (ویزاکارت یا مسترکارت از نوع پریپید)

کارتهای Prepaid یا (از پیش پرداخت شده) در دونوع فیزیکی و مجازی صادر میگردند. ممکن است قابل شارژ ویا غیرقابل شارژ (گیفت کارت)باشند. کارت متصل به حساب بانکی نیست. ابتدا به میزان معینی شارژ میشود و سپس تا سقف میزان شارژ شده میتوان از موجودی کارت استفاده نمود.

 

مزیت کارت های Pre-paid برای ایرانی ها در وجود همین تفاوت هاست. کارت هایPre-paid  بی نام هستند، و این خود برای ایرانیان یک مزیت به شمار میرود.

کارتهای پری پید به دو صورت

 • prepaid قابل شارژ: این کارت به مراتب قابلیت شارژ تا سقف معینی را دارد
 • گیفت کارت: این کارت از نوع هدیه میباشد که قابلیت شارژ مجدد را ندارد

 کارتهای دارای ۳D Security

در حقیقت ۳D Security  یک راه حل امنیتی وروش  اهراز هویت در سیستم های پرداخت آنلاین است و جهت بهبود امنیت پرداخت ها و تشویق به رشد و توسعه پرداخت ها در دنیای تجارت الکترونیک گسترش یافته است.

۳D Security به منظور افزایش لایه های امنیتی در تراکنش های آنلاین با کارتهای دبیت یا کردیت طراحی شده است که برخی از بانک ه(تعداد معدودی)ا این قابلیت را در سرویس های امنیتی خود دارند و در واقع مشابه سیستم رمز دوم کارتها بانکی ما در ایران است که در پرداخت های اینترنتی استفاده میشود.

برای اینکه متوجه شوید که سایت پذیرنده شما کارتهایی با این آپشن را پذیرش میکند , در مرحله پرداخت با گزینه های Verify by visa  و یا MasterCard SecureCode مواجه خواهید شد.

چگونه از کارت اعتباری خود در پرداخت آنلاین استفاده نمایم

اطلاعات روی کارت شامل

 • شماره کارت ۱۶ رقمی Card Number
 • تاریخ انقضا Ex Date
 • کد امنیتی Cvv2 که در پشت کارت میباشد

را در فیلد های لازم فرم وارد نمایید و اطلاعاتی همانند بیلینگ ادرس که از شما خواسته میشود را  وارد نمایید.

 

به نمونه دیگر فرم پر شده توجه فرمایید.

 

اگر در زمان پرداخت لوگوی پی پال نمایش داده شود,آیا امکان پرداخت با کارتی که تهیه نموده ام هست یا خیر؟

برای پرداخت با کارت توسط درگاه پی پال ابتدا باید کارت خود را به پی پال اضافه نمایید. پی پال یک کد ۴ رقمی به صورتحساب کارت شما ارسال خواهد کرد که باید این کد را به پی پال اعلام نمایید.

بدین منظور وارد صورت حساب کارت خود شوید.

 

همانطور که مشاهده میکنید مبلغ ۱٫۹۵$ از کارت کسر و کد ۴ رقمی در صورت حساب مربوطه ثبت شده است با اعلام این کد، کارت به حساب پی پال شما اضافه میشود.

با اضافه کردن موجودی پی پال مبلغ ۱٫۹۵ $ کسر شده نیز در بالانس پی پال لحاظ میشود اگرچه توصیه میشود که تا سه روز موجودی کارت متصل به پی پال را افزایش ندهید تا این مبلغ ۱٫۹۵ $ به کارت شما برگشت داده شود.

 

پندینگ Pending شدن پرداخت به چه معناست؟

پندینگ به این معناست که خرید انجام شده اما مبلغ از کارت کسر نشده است. که اغلب با نشان یا علامت سوال در صفحه تراکنش کارت دیده میشود.اگر چه این مبلغ در کارت دیده میشود اما جزو موجودی کارت محاسبه نمیشود.

این اتفاق زمانی رخ میدهد که مرچنت پذیرنده (سایت مورد نظر) به دلایلی از جمله موراد امنیتی مبلغ را به حالت معلق نگه میدارد تا حساب و اطلاعات شما را بررسی نماید پس از تایید تراکنش با موفقیت انجام شده است Approved) شده است )

(ریفاند برگشت پول) چیست؟

گاهی پرداخت بنا به دلایل مختلفی برگشت داده میشود. مانند حساسیت سایت به تفاوت بیلینگ ادرس و آی پی ثبت شده … این برگشت وجه را ” ریفاند Refund ” گویند که معمولا درصدی از مبلغ به عنوان سرویس فی کسر میشود.ریفاند وجه به هرکارتی که از آن خرید انجام شده امکان پذیر هست برگشت وجه به کارت در بازه زمانی ۳۰ روزه انجام میگیرد.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.