راه اندازی تبلیغات گوگل ادووردز در چند گام(مقدماتی)

راه اندازی تبلیغات گوگل ادووردز در چند گام(مقدماتی)

اگر برای اولین بار است اقدام به افتتاح اکانت ادووردز می کنید ابتدا به نکات زیر را با دقت مطالعه کنید سپس گام گام با ما پیش روید:

گوگل هم همانند سایر کمپانی معتبر دنیا قوانین حقوقی دارد که نقض هر یک از آنها برای شما مشکل ساز خواهد بود. در ابتدا هر کار همیشه توصیه میکنیم شرایط و ضوابط آنها بطور کامل و با دقت مطالعه نمایید. اما ما در این مقاله قصد داریم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم و در نظر داشته باشید هر قانونی در آینده قابل تغییر است یا ممکن است قوانین جدید تکمیلی به آن اضافه شود.

معمولا گوگل بر روی اکانت های جدید حساسیت بیشتری دارد. به دلیل محدودیت های گوگل برای ایران , پس قبل از هر کاری ابتدا لازم است از نرم افزار تغییر IP استفاده کنید حتی این کافی نیست و باید قبل از اقدام به ثبت نام در ادووردز حساب جیمیل خود را با یک شماره موبایل غیر ایران تایید نمایید.

قابل ذکر است , با داشتن یک حساب جیمیل میتوانید برای ادووردز ثبت نام کنید. در بخش Setting جیمیل قسمت Accounts and Import بر روی لینک Change password recovery options کلیک نمایید. در صفحه جدید از بخش Recovrey Phone شماره موبایل را ثبت کنید. با ارسال یک SMS حاوی کد امنیتی و ثبت کد در کادر خالی مورد نظر حساب جیمیل شما وریفای میشود.

تذکر : در صورت ثبت شماره موبایل ایران اکانت ادووردز شما مسدود خواهد شد.

افتتاح حساب گوگل ادووردز

همانطور در ابتدا توضیح داده شد, قبل از انجام هر کاری ابتدا حساب کاربری جیمیل خود را با شماره موبایل غیر ایرانی تایید کنید. تا گوگل متوجه هویت ایرانی شما نشود. اگر سیم کارت خارجی ندارید ما میتوانیم این سیم کارت را در اختیارتان قرار دهیم. جهت دریافت سیم کارت با ما تماس بگیرید.

مرحله اول Get started now

برای شروع به آدرس https://adwords.google.com  بروید و عبارت “Get started now” را پیدا کنید. بعد از آن وارد اکانت جیمیل خود شوید و ثبت نام خود را طبق تصویر زیر آغاز کنید.

توجه : اگر در ایران زندگی میکنید بهتر است یکی از کشور های اطراف ایران مثلا گرجستان را انتخاب کنید. از کشورهای جهان سوم مالیات کمتری کسر میشود. از طرفی بهتر است آدرس و شماره موبایل تایید شده از یک کشور باشند. یک آدرس در کشور مورد نظر در اختیار داشته باشید که در مراحل بعدی ثبت نام مورد نیاز میشود.

Currency (واحد پول) را دلار انتخاب کنید.

مرحله دوم Create your first campaign

در این مرحله باید کمپین خود را اینجاد کنید. کمپین در واقع همان گروه بیزنس شماست. شما در یک اکانت ادووردز میتوانید چندین کمپین تبلیغاتی بازمینه فعالیت های کاری متفاوت داشته باشید.

Your Budget  : بودجه روزانه است. به عنوان مثال شما میتوانید روزانه ۴ دلار بودجه بابت تبلیغات خود تعیین کنید.

توجه داشته باشید با نمایش تبلیغات هزینه ای از شما کسر نمیشود و تنها با کلیک بر روی تبلیغات و وارد شدن به سایت شما از موجودی شما کسر میگردد.

Location  : انتخاب محدوده و منطقه جغرافیایی نمایش تبلیغ است. ازآنجاییکه امکان انتخاب کشور ایران بعنوان منطقه جغرافیایی (به دلیل عدم وجود ایران در لیست گوگل) وجود ندارد, بایدگزینه “All countries and territories”  و سپس “All language” را انتخاب کنیم تا آگهی برای کشور ایران هم نمایش داده شود. اگر میخواهید نمایش آگهی شما برای برخی کشورها که احتمال میدهید علاوه بر اینکه سود آور نیستند بلکه ممکن هزینه اضافه با کلیک بر روی آگهی تان به همراه داشته باشند راهکاری وجود دارد که با انتخاب آن کشورها و Exclude  کردن آنها مانع نمایش تبلیغ در آن مناطق شوید.

 Network : شیوه نمایش آگهی شماست که به صورت پیش فرض Search Network only انتخاب شده است. بهتر است تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید. در این روش شما آگهی خود را به همراه یکسری کلمات و واژه های کلیدی وارد کرده و گوگل تبلیغات شما را هنگامی نمایش می دهد که یک کاربر کلمه ای مرتبط با کلمات کلیدی تعریف شده توسط شما را در Google Search Networkجستجو کند. به این روش اصطلاح Keyword Targeting  گفته می شود که بسیاری از تبلیغات دهندگان از این روش استفاده می کنند.

Add extension  را فعلا نادیده بگیرید. هر چند این آپشن بسیار اهمیت دارد اما فعلا در مرحله اولیه ثبت نام ضرورتی ندارد و بعدا به آن میپردازیم.

 

بودجه بندی

انتخاب “bid strategy” و بودجه روزانه: “Bid strategy” پیش فرض را به یکی دیگر از استراتژی ها تغییر دهید (بر روی هرکدام از این گزینه ها کلیک کنید، توضیح مختصری در مورد آنها نمایش داده می شود). این انتخاب به شما قدرتِ کنترل بیشتری بر روی اکانتتان می دهد و در یادگیری نحوه کار ادوردز کمک شایانی به شما می کند.

بودجه روزانه “Budget” : حداکثر هزینه ای است که گوگل بابت تبلیغ در هر روز از حساب شما کم می کند.

Default bid   : حداکثر قیمتی است که برای هر کلیک خرج می شود.

 

کلمات کلیدی Keywords

ابزار تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی مناسب
گوگل در اقدامی جدید اطلاعات مربوط به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در موتور جستجویش جستجو شده است را در اختیار کاربران قرار میدهد. برای اینکه بدانید یک کلمه کلیدی خاص در گوگل و شبکه های جستجوگری که با گوگل قرارداد دارند، در طول یکماه گذشته چند بار جستجو شده است، به ابزار تحقیق در مورد کلمات کلیدی ادوردز گوگل سری بزنید. این ابزار اطلاعات بسیار ارزشمندی را در ارتباط با کلمات کلیدی به شما خواهد داد. شما با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود که کلمات مرتبط با کلمه کلیدی اصلی مورد نظرتان را پیدا کنید و آنها را در بهینه سازی صفحاتتان برای موتورهای جستجوگر بکار ببرید.

https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal

قبلا گوگل اطلاعات مربوط به تعداد دفعات جستجو شده یک کلمه کلیدی را به کاربران ارائه نمی داد ولی بر اساس تقاضاهایی که از گوگل شد، انها این قابلیت را به این ابزار تحقیق کلمات کلیدی اضافه کردند. بطور مثال اگر شما بخواهید تعداد دفعاتی کلمه درآمد در گوگل جستجو شده است را پیدا کنید، کافیست کلمه مورد نظر را در داخل ابزار مورد نظر وارد کنید و برروی Keyword Ideas Get کلیک کنید. گوگل لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه وارد شده به همراه تعداد دفعاتی که کلمه توسط کاربران جستجو شده است را در اختیار شما قرار می دهد.

تنظیم حداکثر هزینه برای هر کلیک: اکنون حداکثر هزینه ی هر کلیک را تنظیم کنید اما در نظر داشته باشید از نظر تئوری هر کلمه هزینه مخصوص به خود را دارد و این بدان معناست که برای هر کلمه کلیدی باید هزینه متفاوت و مختص با آن را در نظر گرفت.

اگر بوجه روزانه شما به جای ۱۷۰ دلار تنها ۵۰ دلار است، منطقی است که بر روی کلمات کلیدی با هزینه پایین تر سرمایه گذازی کنید که در نتیجه تبلیغ شما بیشتر دیده خواهد شد . به دلیل محدود بودن بوجه شما، در صورت استفاده از کلمات کلیدی گران، بودجه شما به سرعت تمام و تبلیغ شما بجای نمایش در ۲۴ ساعت تنها چندین ساعت در روز نمایش داده خواهد شد.

 

مرحله سوم ساخت اولین تبلیغ و ad group

ایجاد اولین “ad group” و نوشتن اولین تبلیغ:  بیشتر مردم بر روی تبلیغی کلیک می کنند که عنوان آن شامل عبارت جستجو شده آن ها باشد. پس برای عنوان از کلمه کلیدی پرکاربرد و مرتبط با تبلیغ خود استفاده کنید.

نام Ad group خود را وارد کنید.

Final URL : در اینجا آدرس صفحه ای که تبلیغ میخواهید به آن برود را می نویسید. یا میتواند آدرس اصلی سایت شما باشد.

در قسمت عنوان یعنی خط “Headline”   شما می توانید ۳۰ کاراکتر بنویسید. در قسمت Description1  و Description2  شما می توانید در هر قسمت توضیحی ۸۰ کاراکتری از کسب و کار خود با نوشتن مهم ترین ارزش افزوده کالاها یا خدمات خود بنویسید تا تاثیر بیشتری بر روی جستجو کننده ها برای خرید از شما بگذارید. در قسمت “Display URL” شما قادر خواهید بود یک لینک مرتبط به متن تبلیغات خود به نمایش بگذارید.

به نمونه زیر توجه کنید:

ترتیب چیدمان خطوط ذکر شده به این صورت است :

Final Url : محل گذاشتن آدرس پایانی شماست. که کلیک بر روی آگهی به صفحه مورد نظر ختم میشود.

Headline  : ۳۰ کاراکتر

توضیحات اول : ۸۰ کارکتر

توضیحات دوم : شامل ۸۰ کارکتر

Display URL: آدرسی است که در متن تبلیغات نمایش داده میشود.

 

مرحله چهارم نحوه پرداخت هزینه ی تبلیغات

نحوه برداشت از حساب را در قسمت How to pay میتوانید تعیین کنید. گوگل دو روش برای برداشت وجه از حساب شما پیشنهاد می کند:

روش پرداخت دستی (Manual Payments) که شما در این روش قبل از نمایش تبلیغ هزینه را به گوگل پرداخت می کنید و یا روش پرداخت خودکار (Automatic Payment)  که هزینه پس از نمایش تبلیغ شما از حساب بانکی برداشته می شود. (طبق تجربه، پیشنهاد ما به شما گزینه ی پرداخت نقدی می باشد، زیرا دردسر های پرداخت اتوماتیک را ندارد.

 

در نهایت پس از پرداخت منتظر تایید آگهی خود بمانید.

تایید تبلیغات توسط گوگل

گوگل در دو مرحله هر تبلیغ را بررسی و تایید می نماید

تایید متن تبلیغ

در این مرحله گوگل با مراجعه به وب سایت کاربر و همچنین متن تبلیغ کاربر اقدام به تایید متن تبلیغ می نماید در صورتی که مشکلی در این مرحله پیش نیاید زمان آن بین ۱۵دقیقه تا ۱ساعت بطول خواهد انجامید اما در صورتی که گوگل به هر دلیل نتواند به صفحه سایت کاربر دسترسی نماید این فرآیند بسیار طولانی تر خواهد شد و ممکن است تا ۱هفته بطول بیانجامد. استفاده از بعضی کلمات مانند: عراق ، مسکن ، تعدادی از کلمات خاص در متن تبلیغ ممنوع می باشد.
نکته: در موارد استثنایی (کمتر از ۲درصد) موارد گوگل کلا متن تبلیغ و یا آدرس سایت کاربر را تایید نمی نماید

نکته : بر اساس تجربیات ما در متن آگهی به هیچ عنوان نباید از کاراکتر کاما “,” ویرگول استفاده شود. در غیر اینصورت آگهی تاید نمیشود.

تایید کلمات کلیدی

در این مرحله گوگل کلمات کلیدی کاربر را با محتوای صفحه کاربر تطبیق می دهد. این فرآیند حداقل یک ساعت بطول خواهد انجامید و در صورتی که گوگل عبارت کلیدی کاربر را در صفحه کاربر بیابد آن کلمه را تایید و در غیر این صورت رد می نماید.

مرتبط بودن کلمات

تمامی کلمات کلیدی کاربر حتما باید با همان صفحه ای که تبلیغ کاربر به آن متصل است مرتبط باشد. این ارتباط را گوگل بصورت خودکار تشخیص می دهد در موارد زیادی کلمات کلیدی کاربر را رد می نماید حداقل ارتباط به این شکل است که کلمه کاربر حداقل یکبار در متن صفحه او آمده باشید و حتما یکبار هم در بخش meta keywords قید شده باشد در غیر این صورت گوگل آن کلمه را غیر مرتبط تشخیص داده و رد می نماید.

توجه:

نوع تبلیغات و زمینه خدمات شما برای ادووردز اهمیت دارد. اگر خدمات شما جزء آن دسته از خدماتی باشد طبق قوانین ادووردز ممنوع اعلام شده باشد آگهی شما تایید نخواهد شد. به عنوان مثال آگهی تبلیغاتی باشگاه بدنسازی مورد تایید ادووردز نخواهد بود.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.